Klimatyzacja to skomplikowany układ, obejmujący różne elementy i podzespoły odpowiedzialne za schładzanie powietrza, którym oddychamy w danym budynku. Do prawidłowego działania klimatyzacji konieczne jest jej regularne serwisowanie, pozwalające usunąć gromadzące się wewnątrz układu zabrudzenia oraz odzyskać najlepszą sprawność i wydajność. W tym tekście skupiamy się na etapach serwisowania klimatyzacji: podpowiadamy jakie działania składają się na prawidłowo zrealizowany serwis oraz dlaczego nie należy zaniedbywać przeglądu klimatyzacji.
Serwis klimatyzacji – zalecana częstotliwość
Serwis klimatyzacji należy przeprowadzać przynajmniej raz w ciągu roku. Producenci urządzeń i systemów klimatyzacji są pod tym względem jeszcze bardziej rygorystyczni i zalecają jej czyszczenie nawet dwukrotnie w ciągu roku, najlepiej w okresie wiosennym i jesiennym. Filtry należy czyścić częściej, w zależności od częstotliwości użytkowania klimatyzacji. Niekiedy zaleca się ich czyszczenie nawet raz na 1-2 miesiące.
Nie należy ignorować ani profesjonalnego serwisu klimatyzacji, ani obowiązku samodzielnego czyszczenia filtrów. W innym wypadku, narażamy zdrowie własne oraz innych osób przebywających wewnątrz budynku, które będą oddychać powietrzem nieoczyszczonym, obfitującym w pyłki, kurz, drobnoustroje i cząsteczki zapachów.
Etapy serwisu klimatyzacji
Nad przebiegiem całego serwisu czuwają fachowcy, przygotowani od strony merytorycznej jak i praktycznej do świadczenia usług względem klimatyzacji. Do najważniejszych etapów ich pracy należy kontrola skraplacza oraz parownika, a także stanu czynnika chłodniczego obecnego w danym układzie. Jeśli rozpoznano jego ubytki, konieczne będzie uzupełnienie poziomu czynnika, co pozwoli odzyskać optymalną wydajność klimatyzacji.
Kontroli podlega także układ odprowadzający skropliny, szczególnie pod kątem drożności, obecności zabrudzeń oraz szczelności. Ponadto sprawdza się stan elektryki oraz wchodzący w jego obręb układ sterowania, odpowiedzialny za prawidłową realizację wszystkich funkcji klimatyzatora. Nieodłącznym etapem jest również kontrola izolacji, ciągłości przewodów oraz wentylatorów, które są narażone także na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz nich, kontroli poddaje się również działanie termostatu oraz czujników, odpowiedzialnych za utrzymanie temperatury na prawidłowym poziomie.
Serwis i czyszczenie klimatyzacji
Na koniec przeprowadza się czyszczenie, dezynfekcję układu oraz jego odgrzybianie. Fachowcy z firm serwisowych mogą stosować w tym celu różne metody i rozwiązania: grzybobójczą piankę, metodę ultradźwiękową, ozonowanie. W zależności od konstrukcji, rozmiaru i wymogów stawianych przez konkretny system klimatyzacji, firma serwisowa powinna dobrać metodę gwarantującą najlepsze efekty oraz dokładność. Czyszczenie jest niezwykle ważne, gdyż pozwala zabezpieczyć klimatyzację przed rozwojem kolonii pleśni, grzybów i bakterii w przyszłości.