Czyszczenie klimatyzacji to podstawowy obowiązek każdego jej właściciela, a zarazem sposób na zagwarantowanie jej prawidłowej i bezpiecznej pracy. Klimatyzacji pokryta zabrudzeniami nie powinna pracować, gdyż stanowi zagrożenie dla zdrowia osób znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. W czasie planowania czyszczenia klimatyzacji kluczową sprawą jest ustalenie jej docelowej częstotliwości. W tym artykule przybliżamy ten temat, podpowiadamy w jakich odstępach czasu należy czyścić klimatyzację oraz dlaczego nie warto zaniedbywać tego zadania.
Korzyści z użytkowania czystej klimatyzacji
Praca klimatyzacji jest w dużym stopniu bezobsługowa, jednak ze strony właściciela konieczne będzie jej regularne czyszczenie. Jego celem będzie usunięcie wszystkich zabrudzeń powstających pod wpływem wilgoci i kontaktu z pyłkami. Czysta klimatyzacja nie rozprzestrzenia drobnoustrojów ani pyłków na obszarze swojego działania, a emitowane przez nią powietrze jest bezpieczne i zdrowe.
Choć klimatyzatory posiadają filtry wyłapujące zabrudzenia, to jednak wraz z przepływającym przez nie powietrzem osadza się kurz, drobnoustroje, pyłki. Najczęściej tworzą osad na powierzchni wentylatora lub wymienników, a do ich usunięcia konieczne będzie zastosowanie rozwiązań mechanicznych. Warto nie ignorować tworzących się osadów, gdyż z czasem mogą prowadzić do spadku wydajności klimatyzacji, która będzie pobierać coraz więcej energii, a przy okazji emitować nieatrakcyjny odór.
Czyszczenie klimatyzacji w domu
Czyszczenie klimatyzacji jest najczęściej realizowane w trakcie jej serwisowania. Zaleca się, aby odbywało się to przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej w regularnych odstępach 6-miesięcznych. Najlepszą porą na przeprowadzenie czyszczenia klimatyzacji jest początek wiosny oraz początek jesieni. W trakcie czyszczenia sprawdza się stan takich komponentów całego systemu jak: filtry, parownik, sterowniki, połączenia i przewody.
Dodatkowo zaleca się regularne czyszczenie filtrów powietrza, najlepiej co 2-3 miesiące. Oczywiście zalecana częstotliwość może się różnić, w zależności od przyzwyczajeń domowników, ilości osób przebywających wewnątrz lokalu, stanu powietrza oraz stopnia wydajności klimatyzatora. Filtry dedykowane do klimatyzacji domowej są wielokrotnego użytku, co oznacza, że można samodzielnie usuwać pokrywające je zabrudzenia, a niekoniecznie wymieniać za każdym razem na nowe. W tym celu wystarczy skorzystać z ciepłej wody i chłonnej szmatki, np. z mikrofibry.
Których części klimatyzatora nie należy czyścić samodzielnie?
Wszystkie elementy systemu ulokowane wewnątrz klimatyzatora należy pozostawić fachowcom od serwisowania klimatyzacji. Ich samodzielnie oczyszczenie może być trudne, a nawet niemożliwe bez wykorzystania specjalistycznych narzędzi oraz dostępu do fachowej wiedzy. Jest to szczególnie ważne w przypadku systemów split, których jednostka zewnętrzna jak i wewnętrzna wymaga regularnego czyszczenia.