Prawidłowo przeprowadzony montaż klimatyzacji to podstawa jej bezproblemowego funkcjonowania. Montaż jest często realizowany przez wykwalifikowaną kadrę, dającą gwarancję sprawnego i poprawnego zrealizowania wszystkich prac. Niestety ich usługi są odpłatne, co skłania wielu nabywców do podjęcia się samodzielnego montażu klimatyzatora. W tym tekście skupiamy się na tym zadaniu, podpowiadamy kiedy i dlaczego montaż na własną rękę będzie wyborem trafionym oraz jakie etapy składają się na to zadanie.
Wybór miejsca i przygotowanie narzędzi
Określenie miejsca ulokowania klimatyzatora to pierwsze zadanie. Powinien zawisnąć w takim miejscu danego pomieszczenia, aby generowany przepływ powietrza nie ulegał zakłóceniu przez znajdujące się w pobliżu meble lub inne obiekty. Warto też unikać miejsc mocno nasłonecznionych, bliskiej lokalizacji względem urządzeń grzewczych oraz bezpośredniego styku z sufitem. Optymalny wysokość wynosi około 20 cm. poniżej jego poziomu.
Jeśli klimatyzator stanowi element systemu split, konieczne będzie także określenie miejsca ulokowania jednostki zewnętrznej. Najczęściej umiejscowiona zostaje na elewacji, w pobliżu balkonu, tarasu, dachu lub parapetów. Zalecamy unikać miejsc mocno nasłonecznionych oraz bezpośredniego sąsiedztwa z pomieszczeniami dziennymi. Jednostka zewnętrzna może generować hałas, utrudniający korzystanie z sypialni czy salonu. Ponadto warto wybrać miejsce, do którego dostęp nie jest ograniczony, a jednostka zewnętrzna będzie łatwo osiągalna dla celów serwisowych i konserwacyjnych.
Do przeprowadzenia montażu konieczny będzie dostęp do narzędzi: wiertarki, otwornicy, poziomicy, miarki, ołówka, kotw montażowych (lub innych systemów), śrubokrętu. Ponadto przydadzą się rękawice i okulary ochronne, maseczka oraz rozkładana drabina.
Najważniejsze kroki w montażu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej
Montaż rozpoczyna się od określenia miejsca ulokowania uchwytów, na których następnie zawieszona zostanie jednostka wewnętrzna. Istotne jest też ustalenie miejsca ulokowania otworów, przez które przechodzić będą przewody łączące. Po zamocowaniu jednostki wewnętrznej, należy połączyć przewody i rury instalacyjne. Jeśli cały projekt został zrealizowany dokładnie i cierpliwie, montaż jednostki wewnętrznej powinien zakończyć się sukcesem.
W przypadku jednostki zewnętrznej, najważniejsze etapy montażu również dotyczą jej zawieszenia oraz podłączenia przewodów i rur. Jest to szczególnie wymagające, z uwagi na konieczność przeprowadzenia próżniowania systemu, jego testowego rozruchu, a niekiedy uzupełnienia ilości czynnika chłodniczego. Na koniec przeprowadza się montaż powłok osłonowych.
Osoby doświadczone i przygotowane mogą podjąć się realizacji montażu klimatyzatora samodzielnie. Jeśli natomiast brakuje nam doświadczenia i wprawy, lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie tego zadania fachowcom. W ten sposób uzyskujemy gwarancję, że klimatyzacja będzie działać sprawnie, a miejsce jej ulokowania nie będzie generować żadnych usterek.